TERMOCERT Badania termowizyjne • termowizja • termografia • wycieki wody - rozdzielnie elektryczne

  • Badanie rozdzielni elektrycznych
    Badanie rozdzielni elektrycznych
  • Badanie rozdzielni elektrycznych (ir)
    Badanie rozdzielni elektrycznych
  • Badanie maszyn i urządzeń (dc)
    Badanie maszyn i urządzeń
  • Badanie maszyn i urządzeń (ir)
    Badanie maszyn i urządzeń
  • Pomiary szczelności Blower Door
    Pomiary szczelności Blower Door
  • Pomiary szczelności Blower Door
    Pomiary szczelności Blower Door
  • Badania instalacji przemysłowych (dc)
    Badania instalacji przemysłowych
  • Badania instalacji przemysłowych (ir)
    Badania instalacji przemysłowych
  • Lokalizowanie wycieków z instalacji
    Lokalizowanie wycieków z instalacji
  • Lokalizowanie wycieków z instalacji
    Lokalizowanie wycieków z instalacji
  • Badanie oczyszczarki tłucznia (dc)
    Badanie oczyszczarki tłucznia
  • Badanie oczyszczarki tłucznia (ir)
    Badanie oczyszczarki tłucznia
  • Badania termowizyjne chłodni (dc)
    Badania termowizyjne chłodni
  • Badania termowizyjne chłodni (ir)
    Badania termowizyjne chłodni
  • Kontrola rurociągów i sieci ciepłowniczych (dc)
    Kontrola rurociągów i sieci ciepłowniczych
  • Kontrola rurociągów i sieci ciepłowniczych (ir)
    Kontrola rurociągów i sieci ciepłowniczych
  • Badania termowizyjne okien i drzwi
    Badania termowizyjne okien i drzwi
  • Badania termowizyjne okien i drzwi
    Badania termowizyjne okien i drzwi
  • Badania termowizyjne w budownictwie
    Badania termowizyjne w budownictwie
  • Badania termowizyjne w budownictwie
    Badania termowizyjne w budownictwie
  • Badanie urządzeń i układów elektronicznych
    Badanie urządzeń i układów elektronicznych
  • Badanie urządzeń i układów elektronicznych
    Badanie urządzeń i układów elektronicznych

Badanie termowizyjne budynku lub lokalu

Ponieważ przeprowadzenie badania termowizyjnego budynku wymaga m.in. odpowiedniej różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, można je wykonać właściwie tylko w sezonie grzewczym. Dobrze jest jeśli budynek jest już ogrzewany od pewnego czasu a tym samym panują wyrównane i stabilne temperatury wszystkich przegród. Badanie termowizyjne nowego, świeżo oddanego do użytkowania budynku, którego ściany mogą mieć jeszcze wyraźnie podwyższoną wilgotność, wykonuje się najczęściej po to, aby wykryć różnego rodzaju wady i nieszczelności powstałe na etapie budowy oraz zlecić wykonawcy ich poprawienie. Natomiast z oceną termoizolacyjności takiego budynku najlepiej jest zaczekać przynajmniej kilka miesięcy.

Najkorzystniejsze warunki do badań termowizyjnych panują zwykle w okresie listopad - luty. Z badaniem nie warto czekać na silniejsze mrozy, które zwykle wiążą się z wyżową pogodą, mocno operującym słońcem oraz dużymi skokami temperatury w ciągu doby. W marcu, kiedy nawet przez chmury słońce operuje już dość intensywnie, badanie kamerą najlepiej jest wykonać w godzinach wczesnorannych lub późnym wieczorem a nawet w nocy.

Ponieważ długoterminowe prognozy nie są wiarygodne, najlepiej ustalić termin badania z wyprzedzeniem 1-2 dni na podstawie krótkoterminowych prognoz pogody. Za wiarygodne można uznać prognozy prezentowane na portalach -

Prognoza ICM Meteo Prognoza norweska YR.NO Prognoza Krajowego Instytutu Meteorologii

Badanie termowizyjne rozdzielni elektrycznych

Badania termowizyjne rozdzielni można wykonywać w zasadzie przez cały rok. Jednak w przypadku przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych, w których wielkość obciążenia ulega dużym wahaniom zależnie od pory roku, dnia tygodnia lub pory dnia, badanie najlepiej wykonać w okresie maksymalnego obciążenia wszystkich rozdzielni np. dla zakładów mięsnych lub chłodni przemysłowych będzie to okres letni, dla przedsiębiorstw korzystających z elektrycznego ogrzewania okres zimowy a dla zakładów produkujących mrożonki będzie to najczęściej okres bezpośrednio po zakończeniu zbiorów owoców lub warzyw.

Jeżeli część badanych rozdzielni lub urządzeń elektroenergetycznych znajduje się na otwartej przestrzeni, poważnym utrudnieniem może być nagrzewanie się urządzeń poddanych intensywnemu promieniowaniu słonecznemu lub też silne odbicia słońca od wszystkich "błyszczących" powierzchni tj. powierzchni o niskim współczynniku emisyjności. W takich przypadkach badanie najlepiej jest wykonać w warunkach dużego zachmurzenia, jednak bez deszczu lub mgły.

Wykrywanie wycieków wody z instalacji

Lokalizowanie wycieków z domowych instalacji wodnych, które polega na szukaniu tzw. "plamy cieplnej" jaką tworzy gorąca woda na obserwowanej kamerą termowizyjną powierzchni ściany lub podłogi, jest także w pewnym stopniu uzależnione od panujących warunków pogodowych.

Szukanie wycieku z instalacji c.o. w budynkach, w których ciepło do ogrzewania jest dostarczane z sieci miejskiej za pośrednictwem węzła cieplnego najlepiej jest prowadzić przy możliwie niskich temperaturach zewnętrznych, kiedy temperatura wody dostarczanej do węzła cieplnego a następnie do grzejników jest możliwie jak najwyższa. W nowoczesnych instalacjach grzewczych wyposażonych w regulację pogodową może się zdarzyć, że w słoneczne dni mimo mrozu np. w godzinach popołudnowych temperatura wody w grzejnikach będzie zbyt niska dla przeprowadzenia takiego badania.

W takich warunkach dodatkowym utrudnieniem przy analizie obrazu termowizyjnego mogą być przypadkowe plamy cieplne spowodowane promieniowaniem słonecznych przenikającym przez okna i padającym na obserwowane kamerą powierzchnie ścian i posadzek. Można tego uniknąć zasłaniając okna kilka godzin wcześniej lub przeprowadzając badanie wczesnym rankiem lub podczas pochmurnej pogody.

Podczas lokalizacji wycieków z podziemnych sieci ciepłowniczych, o powodzeniu całego badania decyduje możliwie jak największa różnica temperatury czynnika grzewczego względem temperatury otoczenia. Generalną zasadą jest, że im niższa temperatura powietrza zewnętrznego tym wyższa jest jednocześnie temperatura wody w instalacji. Dlatego największe szanse powodzenia mają badania prowadzone podczas mroźnej, zimowej pogody, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z dobrze ocieploną instalacją, wykonaną np. z rur preizolowanych.

Ponieważ takie badanie jest wykonywane w całości na zewnątrz, sporym utrudnieniem może być nie tylko silne słońce ale także m.in. pokrywa śnieżna. W związku z tym przy ustalaniu terminu badania należy te czynniki brać również pod uwagę.

Powrót do listy pytań

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Józefów - Otwock - Karczew - Konstancin - Piaseczno - Pruszków 

Opinie o firmie TERMOCERT Badania termowizyjne  Internetowa Baza Firm Business Navigator  TERMOCERT Ekspert Oferteo - Termowizja - Termografia - Badania termowizyjne  TERMOCERT Firma Przyjazna Internautom

Back To Top
// //Mapka TARGEO