TERMOCERT Badania termowizyjne • termowizja • termografia • wycieki wody - rozdzielnie elektryczne

  • Badania termowizyjne domów jednorodzinnych (dc)
    Badania termowizyjne domów jednorodzinnych
  • Badania termowizyjne domów jednorodzinnych (ir)
    Badania termowizyjne domów jednorodzinnych
  • Badania termowizyjne domów jednorodzinnych (dc)
    Badania termowizyjne domów jednorodzinnych
  • Badania termowizyjne domów jednorodzinnych (ir)
    Badania termowizyjne domów jednorodzinnych
  • Badania termowizyjne domów jednorodzinnych (dc)
    Badania termowizyjne domów jednorodzinnych
  • Badania termowizyjne domów jednorodzinnych
    Badania termowizyjne domów jednorodzinnych
  • Badania termowizyjne budynków (dc)
    Badania termowizyjne budynków
  • Badania termowizyjne budynków (ir)
    Badania termowizyjne budynków
  • Badania termowizyjne budynków (dc)
    Badania termowizyjne budynków
  • Badania termowizyjne budynków (ir)
    Badania termowizyjne budynków
  • Badania termowizyjne budynków (dc)
    Badania termowizyjne budynków
  • Badania termowizyjne budynków (ir)
    Badania termowizyjne budynków
  • Badania termowizyjne okien (dc)
    Badania termowizyjne okien
  • Badania termowizyjne okien (ir)
    Badania termowizyjne okien
Analiza termogramów to trudny i złożony problem, gdyż wymaga rozległej wiedzy i umiejętnego wyciągania wniosków na temat zachodzących zjawisk cieplnych.

Badanie termowizyjne budynku wielokondygnacyjnego jest z reguły ograniczane do oględzin elewacji od zewnątrz, choć w wielu wypadkach dla wykrycia faktycznych źródeł strat ciepła i rozwiązania istniejących problemów konieczne byłoby przeprowadzenie badania przynajmniej niektórych pomieszczeń od wewnątrz. Badanie elewacji zewnętrznej, które w przypadku budynków niskich wykonuje się zwykle z poziomu terenu, w przypadku "wysokościowców" może okazać się bardzo trudne a uzyskany rezultat niezadowalający, gdyż zależy to od szeregu ważnych czynników.

Badanie termowizyjne bardzo wysokiego budynku z poziomu terenu oznacza, że obserwacja będzie prowadzona z odległości nawet kilkudziesięciu metrów. To samo dotyczy sytuacji, gdy stanowiskiem operatora ma być np. dach sąsiedniego budynku, co może mieć jednak taką zaletę, że obserwacja nie będzie prowadzona pod dużym kątem (duży wznios kamery) a więc uda się częściowo wyeliminować niekorzystne oddziaływanie temperatury radiacyjnej nieboskłonu.

Badanie wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego z dachu budynku sąsiadującego

Oddziaływanie to ma miejsce zawsze podczas badań prowadzonych z poziomu terenu, gdy gęsta zabudowa lub zadrzewienie uniemożliwiają odsunięcie się operatora na większą odległóść od ściany budynku i wznios kamery przekracza 25-30º. Rozwiązaniem problemów związanych ze znaczną odległością i kątem wzniosu kamery może być użycie podnośnika samochodowego o dostatecznym wysięgu. Podnosi to jednak znacznie koszt badania a niekiedy wymaga załatwienia szeregu formalności związanych np. z koniecznością zajęcia pasa ruchu.

W takich warunkach jedynie użycie profesjonalnej kamery termowizyjnej o najwyższej dostępnej rozdzielczości obrazowej (np. 1280x960 pikseli), pozwala uzyskać na tyle dobrą jakość termogramów, że możliwe staje się przeprowadzenie ich wiarygodnej analizy i interpretacji zarejestrowanych anomalii termicznych. Takiej jakości termogramów nie da się osiągnąć za pomocą standardowych kamer termowizyjnych średniej klasy.

Budynek biurowy Nimbus Office w rozdzielczości 1280x960 pikseli

Warto przy okazji zwrócić uwagę na problem odbić od otoczenia, jakie wystepują praktycznie zawsze w przypadku nowoczesnych budynków ze szkła, polerowanego kamienia lub wyłożonych płytami elewacyjnymi o niskim współczynniku emisyjności. Zjawisko to widać doskonale na powyższym termogramie, gdzie na szklanej elewacji biurowca odbijają się cieplejsze budynki położone po przeciwległej stronie ulicy a w oknach wyższych kondygnacji widać wyraźnie odbicie zimnego nieba o umiarkowanym zachmurzeniu.

Przykładowe wady izolacji cieplnej starego budynku

Warto tu podkreślić, że rezultaty badania zależą w duzym stopniu od warunków atmosferycznych panujących w okresie poprzedzającym i w trakcie badania, przy czym decydujący jest tu stopień zachmurzenia i wysokość pułapu chmur, gdyż radiacyjne oddziaływanie temperatury nieba, którego nie sposób uniknąć podczas badania wysokich budynków z poziomu terenu, może całkowicie zniekształcić uzyskane wyniki. W trakcie badania nie powinno być też żadnych opadów lub mgły a badana elewacja musi być całkowicie sucha. W duzym stopniu na wyniki badania od zewnątrz wpływa również wiatr. Jego wpływ zależy od stopnia osłonięcia poszczególnych elementów elewacji np. temperatura ścian zewnętrznych wystawionych na działalnie wiatru jest wyraźnie niższa niż ścian lepiej osłoniętych a zwłaszcza ścian leżących wewnątrz logii, gdzie wymiana powietrza jest mocno ograniczona a dodatkowy wpływ cieplejszych elementów elewacji (m.in. stolarki okiennej) bardzo wyraźny.

Kamera termowizyjna FLIR T620bx z teleobiektywem 15'Mimo to, w odpowiednich warunkach atmosferycznych panujących podczas badania termowizyjnego i przestrzegając pozostałych wymagań, można za pomocą profesjonalnej kamery o wysokiej rozdzielczości i wyposażonej w odpowiedni teleobiektyw uzyskać wyniki, które pozwolą dokonać oceny jakości osłony termicznej budynku.

Na termogramach wykonanych przez firmę TERMOCERT kamerą termowizyjną FLIR T620bx o rozdzielczości 1280x960 pikseli, wyposażoną w teleobiektyw o ogniskowej f = 43,1mm i kącie polowym 15º, można z odległości ok. 50 m zarejestrować bez problemów takie szczegóły, których wymiary nie przekraczają 25 mm (1 piksel = 10 mm)!

Fragment elewacji budynku wielokondygnacyjnego zarejestrowany z dużej odległości kamerą FLIR T620bx

Opisane wyżej problemy pokazują wyraźnie, że ograniczenie badania termowizyjnego wysokich budynków jedynie do oględzin i rejestracji termogramów od zewnątrz może przynieść niezadowalający rezultat, nawet jeśli badanie zostanie przeprowadzone przez doświadczonego operatora z uzyciem wysokiej klasy sprzętu.

Podczas badania od wewnątrz można natomiast wykryć wiele poważnych wad i anomalii cieplnych niewidocznych od zewnątrz np. ze względu na niewielkie rozmiary i zbyt dużą odległość obserwacji lub też po prostu zasłonięte przed "okiem" kamery przez wysunięte elementy budynku jak tarasy, balkony, okapy itp. Dlatego też warto rozważyć wykonanie szczegółowych badań od wewnątrz choćby tylko w kilku wybranych pomieszczeniach, zwłaszcza tych, których użytkownicy uskarżają się na brak odpowiedniego komfortu cieplnego.

  • ocenić stan izolacji cieplnej przed podjęciem decyzji o zakupie domu lub odbiorem kluczy do lokalu,
  • określić niezbędny zakres prac przy ocieplaniu swojego domu lub mieszkania,
  • sprawdzić jakość wykonanych prac termomodernizacyjnych przed ich odbiorem od wykonawcy,
  • zlokalizować wyciek z instalacji wodnej unikając większych zniszczeń związanych z "kuciem",
  • wykazać energooszczędność budynku dla zwiększenia jego atrakcyjności przy sprzedaży -

... wyślij zapytanie lub zadzwoń

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Józefów - Otwock - Karczew - Konstancin - Piaseczno - Pruszków 

Opinie o firmie TERMOCERT Badania termowizyjne  Internetowa Baza Firm Business Navigator  TERMOCERT Ekspert Oferteo - Termowizja - Termografia - Badania termowizyjne  TERMOCERT Firma Przyjazna Internautom

Back To Top
// //Mapka TARGEO