TERMOCERT Badania termowizyjne • termowizja • termografia • wycieki wody - rozdzielnie elektryczne
Dlaczego na oknach 3-szybowych pojawia się szron na zewnątrz?
Zjawisko kondensacji i zamarzania pary wodnej na zewnętrznej powierzchni okien (zwłaszcza trzyszybowych a więc okien o bardzo niskiej przenikalności cieplnej) powstaje wtedy, gdy na powierzchni szyby, wychłodzonej w ciągu zimnej jesiennej lub wiosennej nocy, zacznie się wykraplać para wodna z powietrza atmosferycznego, którego temperatura i wilgotność nad ranem rośnie znacznie szybciej.
Oczywiście temperatura szyby od zewnętrznej strony musi być niższa od temperatury punktu rosy, dlatego też zjawisko na ogół nie występuje w trakcie sezonu grzewczego, kiedy ogrzewanie zapobiega wychłodzeniu szyb poniżej tej temperatury.
Bardzo podobne zjawisko występuje np. na szybach samochodowych, na których nad ranem pojawia się szron ze skroplonej pary wodnej z cieplejszego powietrza atmosferycznego.
Tak więc o ile szron pojawiający się zimą na wewnętrznej stronie okien podczas mroźnych dni, może świadczyć o niskiej jakości zestawów szybowych (ale również o zbyt wysokiej wilgotności wewnątrz domu), o tyle szron osiadający wiosną lub jesienią na zewnętrznych powierzchniach szyb to jednoznaczny dowód na ich dobrą izolacyjność. Oczywiście przy założeniu, że wewnątrz domu panuje standardowa temperatura pokojowa.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Józefów - Otwock - Karczew - Konstancin - Piaseczno - Pruszków