TERMOCERT Badania termowizyjne • termowizja • termografia • wycieki wody - rozdzielnie elektryczne

 • Badania instalacji przemysłowych (dc)
  Badania instalacji przemysłowych
 • Badania instalacji przemysłowych (ir)
  Badania instalacji przemysłowych
 • Badanie rurociągów pary technologicznej i kondensatu (dc)
  Badanie rurociągów pary technologicznej i kondensatu
 • Badanie rurociągów pary technologicznej i kondensatu (ir)
  Badanie rurociągów pary technologicznej i kondensatu
 • Badanie maszyn i urządzeń (dc)
  Badanie maszyn i urządzeń
 • Badanie maszyn i urządzeń (ir)
  Badanie maszyn i urządzeń
 • Badania chłodni przemysłowych (dc)
  Badania chłodni przemysłowych
 • Badania chłodni przemysłowych (ir)
  Badania chłodni przemysłowych
 • Badanie oczyszczarki tłucznia (dc)
  Badanie oczyszczarki tłucznia
 • Badanie oczyszczarki tłucznia (ir)
  Badanie oczyszczarki tłucznia
Okresowe badania stanu szczelności obudowy chłodni za pomocą badania termowizyjnego pozwalają utrzymać niski poziom zużycia energii potrzebnej do wytwarzania chłodu.

Budynek mroźni (Highbay) La Lorraine w Nowym Dworze Maz.Do najtrudniejszych pomiarów szczelności metodą Blower Door, wymagających użycia nietypowych procedur i dużego doświadczenia ze strony ekipy prowadzącej testy należą pomiary wielkokubaturowych obiektów z kontrolowaną atmosferą, takich jak m.in. hale magazynowe, centra logistyczne, chłodnie przemysłowe itp., co do których wymagana jest ekstremalnie wysoka szczelność.

Dotyczy to zwłaszcza takich obiektów jak np. duże mroźnie przemysłowe z temperaturą roboczą wynoszącą ok. -24ºC do -28ºC i kubaturą przekraczającą 100 tys. m3, pracujące w warunkach obniżonej zawartości tlenu. Obniżenie ilości tlenu wewnątrz obiektu, w którym przechowywane są towary o wysokiej łącznej wartości materialnej, zapobiega możliwości powstania pożaru a więc jest zdecydowanie lepszą metodą ochrony przeciwpożarowej od systemów automatycznego gaszenia, które nie pozwalają uniknąć strat spowodowanych przez sam proces gaszenia.

automatyczny podnośnik palet w mroźni

Ze względu na ograniczoną wydajność instalacji wytwarzania azotu, utrzymanie właściwego składu powietrza w obiekcie o tak dużej kubaturze wymaga zapewnienia jego bardzo wysokiej szczelności. Zwykle oczekuje się, że współczynnik krotności wymian n50 w takich obiektach nie przekroczy 0,01 – 0,02 wymian/godz.

Bardzo niskie temperatury, ograniczona ilość tlenu w powietrzu oraz duża kubatura w połączeniu z wysoką szczelnością obiektu oznaczają konieczność prowadzenia pomiarów w zupełnie odmiennych warunkach oraz zastosowania specjalnej metodologii pomiarów opartej na normie PN-EN 13829, ale opracowanej i sprawdzonej przez firmę TERMOCERT.

transport palet w mroźni La LorraineW 2015 r. w Nowym Dworze Mazowieckim firma SKANSKA zakończyła budowę nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej mroźni pieczywa dla belgijskiej LA LORRAINE BAKERY GROUP.

Kubatura netto samej mroźni o wysokości 40m, w której zawartość tlenu w powietrzu obniżono do 15%, wynosiła 107.000 m3. Firma TERMOCERT dwukrotnie (przed i po schłodzeniu) przeprowadziła pomiary szczelności tego obiektu metodą Blower Door, w tym także kompleksowe badanie termowizyjne. Pomiary potwierdziły bardzo wysoką szczelność mroźni, dla której współczynnik krotności wymian wyniósł n50 = 0,015 h-1, potwierdzając wysoką jakość prac wykonanych przez firmę SKANSKA.

Chłodnia przemysłowa NEW COLD w KutnieNajwiększym obiektem tego typu, dla którego TERMOCERT przeprowadził ostatnio pomiary szczelności metodą Blower Door, była zakończona niedawno budowa mroźni przemysłowej w Kutnie, którą prowadziła firma HOCHTIEF Polska S.A. dla holenderskiego dewelopera NEW COLD.

zestaw pomiarowy Blower DoorDwukrotnie przeprowadzone pomiary (przed i po schłodzeniu obiektu do temperatury -28ºC) wykazały, że mroźnia o kubaturze 357.000 m3 i wysokości 30 m, pracująca z obniżoną zawartością tlenu w powietrzu, może się poszczycić najwyższą szczelnością z jaką firma TERMOCERT miała dotychczas do czynienia. Współczynnik krotności wymian wyniósł bowiem zaledwie n50 = 0,004 h-1. Firmie HOCHTIEF należą się słowa najwyższego uznania za jakość wykonanych prac, co zostało dodatkowo potwierdzone badaniem termowizyjnym przeprowadzonym również przez firmę TERMOCERT.

Termowizja jest bardzo skuteczną metodą badania chłodni, mroźni, komór chłodniczych, przechowalni owoców i warzyw oraz innych obiektów z chłodzeniem wykorzystywanych w zakładach mięsnych i przetwórstwie spożywczym. Szczelność i jakość izolacji termicznej tych obiektów, w których utrzymywana jest temperatura sięgająca nawet -30°C, ma decydujący wpływ na wielkość zużycia energii przez urządzenia chłodnicze odpowiedzialne za utrzymanie wymaganej temperatury.

Nieszczelności na łączeniach płyt warstwowych w komorze chłodniczej

Szczelność przegród z płyt warstwowych

Problem szczelności jest szczególnie istotny w przypadku chłodni przemysłowych, które są budowane z dobrej jakości płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym. Obecnie do budowy chłodni, obiektów magazynowych i hal produkcyjnych stosuje się głównie płyty warstwowe z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej, charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła U (ok. 0,23 - 0,11 W/m²K) i trwałością sięgającą nawet 40 lat. Producenci płyt warstwowych gwarantują, że sposób łączenia płyt wynikający z ich konstrukcji zapobiega powstawaniu mostków termicznych oraz kondensacji wilgoci.

Nieszczelności na połączeniach płyt warstwowych w komorze chłodniczej

W tym wypadku o wielkości strat decyduje nie jakość izolacji płyt lecz przede wszystkim szczelność wymagająca wysokiej jakości ich montażu. Ucieczka chłodu lub wnikanie ciepłego powietrza z zewnątrz (zależnie od różnicy ciśnień) powoduje wzrost zużycia energii przez agregaty chłodnicze.  Czasem jednak największym problemem nie jest nadmierne zużycie energii a brak możliwości utrzymania zadanej temperatury, występujący najczęściej podczas szczególnie gorących dni lata.

Rodzaje nieszczelności obiektów z płyt warstwowych

Wady izolacji termicznej chłodni są najczęściej spowodowane przez niestaranne wykonanie lub niedostateczne kwalifikacje wykonawcy, gdyż - jak wykazują prowadzone w chłodniach badania termowizyjne - czynnikiem decydującym o szczelności i izolacyjności gotowego obiektu jest jakość montażu płyt warstwowych.

Niestarannie wykonana modernizacja ściany chłodni z płyt warstwowych

Przyczyną strat chłodu moga być również niestarannie przeprowadzone prace modernizacyjne, montaż dodatkowych instalacji itp. Źródłem nieszczelności mogą być także niestarannie wykonane przepusty w ścianach chłodni.

Wadliwie uszczelnione przepusty kablowe w ścianie komory chłodniczej

W przypadku starszych płyt warstwowych z wypełnieniem styropianowym mogą występować ubytki powstałe podczas montażu lub długoletniej eksploatacji obiektu. Dzięki badaniu termowizyjnemu możliwe jest ich zlokalizowanie.

Nieszczelne wrota ładunkowe do komory chłodniczej

Warunki badania termowizyjnego chłodni

Badanie termowizyjne chłodni pozwala wykryć wady izolacji cieplnej oraz zlokalizować nieszczelności powodujące infiltrację ciepłego powietrza do wnętrza komór chłodniczych. Ponieważ do badania termowizyjnego chłodni konieczna jest różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej wynosząca ok. 15-20K, można je przeprowadzić wyłącznie w cieplejszych porach roku. W trakcie badania i w okresie kilku godzin poprzedzających badanie konieczne jest również pełne zachmurzenie, gdyż promieniowanie słoneczne powoduje nierównomierne nagrzewanie ścian chłodni w zależności od ich położenia względem słońca.

 • ocenić stan i wykryć wady izolacji cieplnej chłodni, mroźni, przechowalni i in. obiektów z chłodzeniem,
 • zbadać szczelność chłodni i zlokalizować miejsca ucieczki chłodu,
 • ocenić jakość montażu obiektów z płyt warstwowych przeznaczonych na cele chłodnicze,
 • określić przyczyny nadmiernego zużycia energii do wytwarzania chłodu,
 • wykryć powody trudności z uzyskaniem zadanej temperatury w komorach chłodniczych,
 • przeprowadzić kontrolę stanu łożysk i silników wentylatorów w agregatach chłodniczych,
 • wykonać badanie termowizyjne rozdzielni elektrycznych np. na potrzeby ubezpieczenia -

... wyślij zapytanie lub zadzwoń

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Józefów - Otwock - Karczew - Konstancin - Piaseczno - Pruszków 

Opinie o firmie TERMOCERT Badania termowizyjne  Internetowa Baza Firm Business Navigator  TERMOCERT Ekspert Oferteo - Termowizja - Termografia - Badania termowizyjne  TERMOCERT Firma Przyjazna Internautom

Back To Top
// //Mapka TARGEO