TERMOCERT Badania termowizyjne • termowizja • termografia • wycieki wody - rozdzielnie elektryczne

 • Badanie rozdzielni elektrycznych
  Badanie rozdzielni elektrycznych
 • Badanie rozdzielni elektrycznych (ir)
  Badanie rozdzielni elektrycznych
 • Badanie maszyn i urządzeń (dc)
  Badanie maszyn i urządzeń
 • Badanie maszyn i urządzeń (ir)
  Badanie maszyn i urządzeń
 • Pomiary szczelności Blower Door
  Pomiary szczelności Blower Door
 • Pomiary szczelności Blower Door
  Pomiary szczelności Blower Door
 • Badania instalacji przemysłowych (dc)
  Badania instalacji przemysłowych
 • Badania instalacji przemysłowych (ir)
  Badania instalacji przemysłowych
 • Lokalizowanie wycieków z instalacji
  Lokalizowanie wycieków z instalacji
 • Lokalizowanie wycieków z instalacji
  Lokalizowanie wycieków z instalacji
 • Badanie oczyszczarki tłucznia (dc)
  Badanie oczyszczarki tłucznia
 • Badanie oczyszczarki tłucznia (ir)
  Badanie oczyszczarki tłucznia
 • Badania termowizyjne chłodni (dc)
  Badania termowizyjne chłodni
 • Badania termowizyjne chłodni (ir)
  Badania termowizyjne chłodni
 • Kontrola rurociągów i sieci ciepłowniczych (dc)
  Kontrola rurociągów i sieci ciepłowniczych
 • Kontrola rurociągów i sieci ciepłowniczych (ir)
  Kontrola rurociągów i sieci ciepłowniczych
 • Badania termowizyjne okien i drzwi
  Badania termowizyjne okien i drzwi
 • Badania termowizyjne okien i drzwi
  Badania termowizyjne okien i drzwi
 • Badania termowizyjne w budownictwie
  Badania termowizyjne w budownictwie
 • Badania termowizyjne w budownictwie
  Badania termowizyjne w budownictwie
 • Badanie urządzeń i układów elektronicznych
  Badanie urządzeń i układów elektronicznych
 • Badanie urządzeń i układów elektronicznych
  Badanie urządzeń i układów elektronicznych

Badanie domów jednorodzinnych

Badanie termowizyjne budynku jednorodzinnego wykonuje się głównie od wewnątrz, gdyż wady izolacji cieplnej doskonale widać od środka jako miejsca zimniejsze a znajomość temperatury zewnętrznej i wewnętrznej oraz brak niekorzystnego oddziaływania czynników zewnętrznych (m.in. wiatru) pozwala na przeprowadzenie znacznie dokładniejszej analizy termoizolacyjności przegród zewnętrznych.

Typowy dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem

Aby jednak rezultaty badania termowizyjnego były wiarygodne, oprócz wysokiej klasy sprzętu oraz wiedzy i doświadczenia operatora muszą być spełnione określone warunki środowiskowe, w tym zwłaszcza:

Różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej

Czułość termiczna współczesnych kamer termowizyjnych jest bardzo wysoka i dochodzi do ok. 0,03-0,05K co pozwala przeprowadzić badanie nawet przy niewielkiej różnicy temperatur. W oparciu o wytyczne normy PN-EN 13187 "Właściwości cieplne budynków – Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku – Metoda podczerwieni" przyjmuje się, że dla przeprowadzenia badania budynku z lat 50-tych ub. wieku wystarczy w zupełności różnica temperatur 10K, podczas gdy badanie budynku pasywnego może wymagać różnicy temperatur sięgającej nawet 30K! Do zbadania standardowego budynku z reguły wartością wystarczającą jest różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej ok.15-20K.

Pełne zachmurzenie i stabilność temperatur

Ze względu na dużą i znacznie zróżnicowaną bezwładność cieplną poszczególnych materiałów używanych w budownictwie znacznie ważniejsze od różnicy temperatur jest, aby w okresie poprzedzającym badanie tj. ok. 6-8 godz. w przypadku budynku lekkiej konstrukcji a ok. 10-12 godz. dla konstrukcji ciężkich (budynek murowany) panowało pełne zachmurzenie tzn. powierzchnie kontrolowanych przegród nie powinny być wystawione na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Jednocześnie zmiany temperatury wewnętrznej i zewnętrznej nie powinny być większe niż  ±2K (choć w odniesieniu do temperatury powietrza na zewnątrz wyżej wspomniana norma dopuszcza zmiany do ±5K!).

Dlatego też najczęściej nie jest możliwe wykonywanie badań termowizyjnych podczas silnych mrozów i wyżowej pogody, która idzie na ogół w parze z dużym nasłonecznieniem i znacznymi skokami temperatury w ciągu doby. Natomiast dość stabilne temperatury i pełne zachmurzenie panują zwykle podczas pogodzie niżowej i temperaturach w bliskich 0ºC. Takie warunki dają możliwość prowadzenia badań termowizyjnych również w ciągu dnia i gwarantują pełną wiarygodność wyników badania.

Badanie budynków wielokondygnacyjnych

Badanie termowizyjne budynków wysokich jest na ogół wykonywane od zewnątrz i ograniczone do oględzin elewacji od pasa przyziemia do dachu.

Badanie elewacji 14-kondygnacyjnego budynku biurowego

W związku ze specyfiką tego typu badań niezbędne warunki różnią się nieco od warunków wymaganych podcza badania domów jednorodzinnych, które wykonuje się głównie od środka.

Różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej

Dla zbadania elewacji współczesnego budynku, którego przenikalność cieplna odpowiada wymogom warunków technicznych (do końca 2013r. maksymalna przenikalność cieplna wynosiła Umax ≤ 0,3 W/m2K, obecnie jest to 0,25 W/m2K), wystarczającą różnicą temperatury wewnętrznej i zewnętrznej jest 10-15K. Ponieważ jednak można spodziewać się, że wewnątrz dużego budynku temperatury mogą być mocno zróżnicowane, wskazane jest, aby różnica ta była nieco większa tj. wynosiła ok. 15-20K.

Pełne zachmurzenie, brak opadów i mgły

Pełne zachmurzenie z niskim pułapem chmur, brak opadów i mgły to konieczne warunki podczas badania budynków od zewnątrz. Pełne zachmurzenie musi panować także w okresie 10-12 godzin poprzedzających badanie. Eliminuje ono bowiem wpływ promieniowania słonecznego, które zależnie od kierunku w różnym stopniu nagrzewa poszczególne ściany budynku (wyjątek stanowią płaskie dachy) a nawet fragmenty tej samej elewacji o odmiennym kolorze.

Chmury chronią również przed radiacyjnym oddziaływaniem zimnego i czystego nieba (ok. -60ºC), które niezależnie od pory dnia lub nocy znacząco wpływa na pomiar temperatur elewacji na wyższych kondygnacjach, zwłaszcza w przypadku silnie odbijających materiałów jak szkło, polerowany kamień czy aluminium. Z kolei mgła i opady silnie tłumią promieniowanie cieplne, co ma szczególnie duże znaczenie przy większych odległościach kamery od obiektu. Ponadto mokre fragmenty elewacji poddane oddziaływaniu wiatru mają inną temperaturę niż fragmenty suche. Na badanych powierzchniach nie może również zalegać śnieg.

Powrót do listy pytań

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Józefów - Otwock - Karczew - Konstancin - Piaseczno - Pruszków 

Opinie o firmie TERMOCERT Badania termowizyjne  Internetowa Baza Firm Business Navigator  TERMOCERT Ekspert Oferteo - Termowizja - Termografia - Badania termowizyjne  TERMOCERT Firma Przyjazna Internautom

Back To Top
// //Mapka TARGEO